BränntorpsMaran 2015

 

Årets Mara genomfördes lördagen 2015-07-11

 

Vädret var riktigt bra ur ett löparperspektiv, svag vind, växlande molnighet och en maxtemperatur på ca 20 grader.
Start skedde som vanligt klockan 10:00. Inskrivning från 09:30. Däremellan hade vi vår sedvanliga uppvärmning.
IMG_5940

 

Läs mer på Folkbladet och Norrköpings Tidningar.

 

Resultat BränntorpsMaran 2015
Flickor upp till 10 år, 3 km      
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 15 Agnes Zetterberg 16,40 Norrköping
2 13 Alva Sjöberg 24,23 Norrköping
3 5 Maja Esperstrand 24,30 Tyresö
4 6 Tindra Cederborg 24,55 Bränntorp
5 2 Matilda Eriksson 27,10 Kalbo
6 3 Bianca Bäckström 31,10 Värmdö
7 8 Tuva Egrelius 34,06 Älvsjö
8 16 Davida Cederberg 35,45 Stockholm
9 9 Lyra Aner 36,52 Uppsala
10 10 My Forsell 39,16 Norrköping
11 11 Vera Ritsen 39,18 Norrköping
12 7 Elma Egrelius 41,40 Älvsjö
13 12 Nikki Eriksson 44,10 Linköping
14 17 Naimi Fagerberg 46,12 Källvik
15 1 Eija Sassi 50,15 Norrköping
16 4 Tyla Pantsari Saknas Valla
17 14 Vera Nilsson Saknas Norrköping
Pojkar upp till 10 år, 3 km      
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 27 Pontus Johansson 17,41 Ekerö
2 33 Teo Jonander 23,30 Åby
3 29 Leyton Eriksson 44,10 Saknas
4 30 Roland Ode 47,40 Kolmården
5 26 Lukas Sassi 50,15 Norrköping
6 28 Felix Aner 52,30 Uppsala
7 32 Stellan Ode 53,50 Kolmården
Flickor 11-15 år, 3 km      
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 59 Felicia Zetterberg 13,55 Norrköping
2 52 Johanna Pettersson 16,03 Norrköping
3 51 Josefine Pettersson 18,10 Norrköping
4 53 Lisa Hjelm 18,35 Norrköping
5 55 Ronja Cederborg 19,10 Bränntorp
6 57 Andrea Ferm 21,40 Linköping
7 58 Moa Sjöberg 22,45 Norrköping
8 56 Linn Forsell 24,03 Norrköping
9 54 Tuva Boman 24,28 Stockholm
Pojkar 11-15 år, 3 km      
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 78 Dennis Johansson 12,39 Ekerö
2 79 Rasmus Cederborg 12,40 Bränntorp
3 77 Lukas Wiktorsson 15,45 Norrköping
4 80 Alex Ferm 20,56 Linköping
5 76 Everton Bäckström 22,08 Värmdö
6 81 David Fagerberg 46,10 Källvik
Damer 16 år och uppåt, 6 km      
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 117 Lotta Ljung 30,40 Stockholm
2 110 Tina Bäckström 31,10 Värmdö
3 115 Linda Esperstrand 31,37 Tyresö
4 130 Rebecka Nilsson 32,20 Norrköping
5 114 Sara Hjelm 32,45 Norrköping
6 104 Carrie-Anne Johansson 33,56 Norrköping
7 113 Madelene Larsson 34,23 Norrköping
8 141 Annica Widen/Geweres 34,48 Saknas
9 119 Emilie Aner 36,52 Uppsala
10 133 Sofia Allberg 40,20 Västerås
11 121 Emma Lindberg 41,10 Linköping
12 118 Mikaela Cedergren 45,40 Bränntorp
13 134 Agneta Pettersson 46,30 Stockholm
14 136 Eva Fallin 47,40 Stockholm
15 132 Bettan Nygren 52,20 Norrköping
16 143 Ulla Andersson 52,20 Norrköping
17 144 Malin Karlsson 52,22 Norrköping
18 128 Caroline Florestig 59,50 Norrköping
19 129 Lina Motander 59,50 Norrköping
20 131 Sara Sjöberg 59,50 Norrköping
21 103 Therese Asperheim 1,00,20 Stockholm
Herrar 16 år och uppåt, 6 km      
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 171 Fredrik Sundström 25,14 Ljungsbro
2 158 Per Wisaeus 25,25 Ölmetorp
3 166 Mikael Wiktorsson 25,48 Norrköping
4 170 Daniel Amdren 25,57 Stockholm
5 160 Rickard Svensson 26,14 Finspång
6 152 Mats Svan 27,27 Åby
7 168 Daniel Kallonas 28,15 Stockholm
8 185 Ulf Widen Gewers 28,25 Saknas
9 156 Fredrik Erici 29,33 Linköping
10 182 Johan Gromer 29,59 Stockholm
11 174 Tord Borg 30,14 Linköping
12 153 Henrik Erici 30,30 Linköping
13 165 Fredrik Hjelm 31,50 Norrköping
14 161 Daniel Bäckström 31,53 Värmdö
15 157 Kjell Andersson 31,54 Ölmetorp
16 181 Anders Allborg 31,56 Västerås
17 169 Andreas Ljung 33,39 Stockholm
18 164 Kent Larsson 40,33 Norrköping
19 172 Mattias Aner 41,04 Uppsala
20 173 Patrik Forsell 42,43 Norrköping
21 155 Sten Erici 45,40 Linköping
22 186 Jan Andersson 52,30 Norrköping
Blandade deltagare utom tävlan      
Placering Nr Namn Tid Hemort Kommentar
X 31 Buster Hund 59,50 Norrköping
X 101 Margareta Johansson 35,20 Bränntorp 3 Km
X 102 Helen Sjögren 35,20 Bränntorp 3 Km
X 105 Anna Johansson 50,15 Norrköping 3 Km
X 106 Anneli Johansson 50,15 Norrköping 3 Km
X 109 Louise Wisaeus 30,05 Ölmetorp 3 Km
X 111 Sanna Persson Saknas Valla
X 112 Britt-Marie Pantsari Saknas Borlänge
X 116 Karin Egrelius 41,40 Älvsjö 3 Km
X 120 Birgitta Borg 36,25 Linköping 3 Km
X 122 Monica Eriksson 44,00 Linköping 3 Km
X 123 Caroline Ferm 36,25 Linköping 3 Km
X 124 Inger Olsson 33,25 Norrköping 3 Km
X 125 Anette Karlsson 44,00 Norrköping 3 Km
X 126 Monica Nygren 47,40 Kolmården 3 Km
X 127 Linda Ode 53,50 Kolmården 3 Km
X 135 Linda Jonander 23,30 Åby 3 Km
X 137 Monica Wester Saknas Bränntorp 3 Km
X 138 Annika Alkin 41,48 Bränntorp 3 Km
X 139 Ingela Cederberg 35,45 Stockholm 3 Km
X 140 Solveig Cederberg Saknas Tråvad
X 151 Per Pettersson Saknas Norrköping
X 154 Erik Erici 30,14 Linköping
X 159 Ulf Wisaeus Saknas Ölmetorp
X 162 Mattias Pantsari Saknas Bränntorp
X 167 Thomas Egrelius 34,03 Älvsjö 3 Km
X 175 Inge Eriksson 44,10 Saknas 3 Km
X 176 Robert Eriksson 44,10 Saknas 3 Km
X 177 Peter Ferm 21,40 Linköping 3 Km
X 178 Per Olsson 33,30 Bränntorp 3 Km
X 179 Kimmy Karlsson 44,12 Norrköping 3 Km
X 180 Peter Ode 53,50 Kolmården 3 Km
X 183 Ralf Ekendahl Saknas Bränntorp
X 184 Arne Cederberg Saknas Stockholm
X 187 Ove Fagerberg 47,00 Källvik 3 Km

IMG_5942IMG_5944IMG_5947