BränntorpsMaran 2017

2017 års BränntorpsMara drabbades av ruskväder, varför tävlingen tävlingen fick genomföras med en dags försening. Totalt hade tävlingen i år 98 deltagare. Banorna var i år inte optimala pga av nederbörden.

Läs mer i Norrköpings Tidningar

Resultat BränntorpsMaran 2017
Flickor upp till 10 år, 3 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 4 Mollie Sundström 24,18 Ljungsbro
2 2 Lyra Ane’r 24,46 Uppsala
3 7 Davida Cederberg 29,42 Stockholm
4 8 Linnea Gewers 30,16 Stockholm
5 9 Naimi Fagerberg 34,18 Rejmyre
6 10 Agnes Stjernfeldt 34,58 Stockholm
7 3 Tyra Limin 38,03 Huddinge
8 5 Elin Florestig 38,03 Katrineholm
9 1 Eija Sassi 44,07 Stavsjö
? 6 Tuva Strömberg ? Norrköping
Pojkar upp till 10 år, 3 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 114 Ezrah Ginzberg 19,48 USA
2 105 Alfred järehed 26,05 Stehag
3 101 Lukas Sassi 30,47 Stavsjö
4 110 Max Albin Frangert 34,50 Norrköping
5 106 Albin Florestig 35,50 Katrineholm
6 113 Ingemar Ode 43,50 Norrköping
7 103 Emil Delte’n 44,40 Åtvidaberg
8 112 Roland Ode 45,18 Norrköping
9 109 Valdemar Fritzson 1,03,30 Linköping
10 102 Felix Ane’r 1,05,10 Uppsala
? 115 Felix Ginning ? Linköping
? 104 Jonathan Strömberg ? Norrköping
? 111 Stellan Ode ? Norrköping
Flickor 11-15 år, 3 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 26 Tindra Cederborg 18,08 Bränntorp
2 27 Ronja Cederborg 18,20 Bränntorp
3 29 Lisa Hjelm 20,52 Norrköping
4 30 Tea Larsson 21,42 Linköping
5 31 Tuva Boman 22,27 Stockholm
6 28 Emilia Delte’n 24,39 Åtvidaberg
7 32 Maja Esperstrand 24,39 Stockholm
8 33 Maja Ginning 27,04 Linköping
Pojkar 11-15 år, 3 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 130 Dennis Johansson 13,52 Ekerö
2 128 Melvin Haglund 16,45 Ekerö
2 131 Rasmus Johansson 16,45 Ekerö
3 126 Gustav Lönstedt 17,31 Söderköping
4 129 Pontus Johansson 18,42 Ekerö
5 127 Ludvig Stjärnfeldh 34,20 ?
6 132 David Fagerberg 45,50 Rejmyre
Damer 16 år och uppåt, 6 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 60 Marlene Bjärehed 29,32 Stehag
2 61 Linda Sundström 30,12 Ljungsbro
3 69 Annica Widen Gewers 32,43 Stockholm
4 52 Johanna Pettersson 33,14 Norrköping
5 74 Jennie Åström 33,50 Norrköping
6 51 Carrie-Anne Johansson 35,05 Norrköping
7 53 Josefine pettersson 35,47 Norrköping
8 81 Laura Ginzberg 37,14 USA
9 83 Cissi Westerberg 37,29 Kalbo
10 75 Linda Ode 37,52 Norrköping
11 84 Hanna Nilsson 38,52 Norrköping
12 67 Petra Liborg 39,15 Linköping
13 64 Madeleine Larsson 39,23 Norrköping
14 54 Anna Johansson 44,07 Stavsjö
15 77 Monica Nygren 45,26 Norrköping
16 80 Erika Karlsson 45,51 Trollhättan
17 71 Annika Alkin 46,16 Norrköping
18 79 Yvonne Olsson 48,52 Norrköping
19 59 Maria Lövstedt 51,38 Söderköping
20 72 Britt-Marie Pantsari 55,10 Borlänge
21 78 Sanna Pantsari 55,10 Valla
22 68 Joselin Persson 1,05,00 Norrköping
23 58 Caroline Delte’n 1,05,53 Norrköping
Herrar 16 år och uppåt, 6 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 165 Daniel Erici 24,45 Linköping
2 155 Jonas Bjärehed 25,08 Stehag
3 170 Erik Erici 28,49 Linköping
4 175 Johan Gromer 30,01 Sköndal
5 172 Niklas Lövgren 31,10 Bränntorp
6 169 Peter Ode 31,45 Norrköping
7 159 Henrik Erici 32,10 Linköping
8 157 Karl Fritzson 32,28 Linköping
9 171 Asher Ginzberg 32,50 USA
10 166 Staffan Bjuhr 33,00 Stockholm
11 167 Johan Eriksson 33,00 Kalmar
12 168 Sebastian Estay 33,15 Norrköping
13 156 Fredrik Hjelm 34,20 Norrköping
14 158 Morgan Strömberg 35,00 Norrköping
15 173 Andreas Ljung 36,05 Stockholm
16 152 Mattias Ane’r 42,38 Uppsala
17 176 Leif Gustafsson 1,27,50 Norrköping
Blandade deltagare utom tävlan
Placering Nr Namn Tid Hemort
X 73 Åsa Boman Stockholm
X 82 Agneta Pettersson Sköndal/Stockholm
X 66 Ingela Cederborg Stockholm
X 151 Henrik Sassi Stavsjö
X 63 Hanna Fritzson Linköping
X 164 Andreas Aluin Norrköping
X 76 Zandra Fagerberg Rejmyre
X 174 Claerence Alkin Norrköping
X 163 Mattias Pantsari Valla
X 160 Robert Fröderberg Norrköping
X 153 Jan andersson Norrköping
X 56 Ulla Andersson Norrköping
X 85 Barbro Hedlund Södertälje
X 55 Emilie Ane’r Uppsala
X 65 Cecilia Strömberg Norrköping
X 57 Monica Wester Nyköping
X 62 Veronica Florestig Katrineholm
X 161 Ulf ?
X 154 Raffa Bränntorp
X 177 Åke Bergström Bränntorp