BränntorpsMaran 2018

Årets Mara, 2018-07-14, genomfördes som vanligt i solsken och med gott humör. Detta år i ny regi och med en del nya inslag.

Allt fungerade väl. Totalt hade vi i år 120 deltagare, rekordet ligger runt 130 deltagare. Förhoppningen är nu att Maran ska leva vidare. Allt sker rent ideellt med målsättningen att vi ska ha det trivsamt tillsammans, eventuellt överflöd kommer skänkas till barncancerfonden (summan kommer att redovisas här så snart det ekonomiska har sammanställts.

Ekonomiskt resultat från Bränntorpsmaran 2018

Nu har jag summerat intäkter och kostnader efter maran.

Lotteriet gav 2.000 kronor. Vi hade 121 betalda startavgifter á 30 kronor (120 startade). Det betyder 3.630 kronor i startavgifter. Summa intäkter 5.630 kronor.

Utgifterna var:

-prisplaketter 306 kronor

– Virke till prispall och diverse skyltar 340 kronor

– diverse till lotterivinster 183 kronor (övrigt till vinster hade skänkts)

Summa kostnader 829 kronor

Vi har således samlat in 4.801 kronor som jag under veckan betalar in till Barncancerfonden!!

Vill också passa på att tacka alla som ställde upp som funktionärer, bastuföreningen för material och goda råd samt naturligtvis alla ni som sprang eller hejade på!

Om du har synpunkter på vad vi kan göra annorlunda nästa år eller vad som var bra och bör behållas så maila mig gärna dina synpunkter på : 01164187@bredband.net eller via sms: 073 58 58 201

Inga-Lill Johansson

Resultat BränntorpsMaran

Flickor upp till 10 år, 3 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 13 Clara Rydin 26,45 Stockholm
2 14 Mollie Sundström 27,02 Linköping
3 11 Lyra Ane’r 27,11 Uppsala
4 3 Alice Cardenäs 27,27 Norrköping
5 12 Davida Cederberg 28,37 Stockholm
6 5 Elin Florestig 30,30 Katrineholm
7 9 Hillevi Westman 32,33 Stockholm
8 15 Lia Alkin 33,07 Stockholm
9 7 Fredrika Johansson 33,48 Stockholm
10 4 Freja Åström 34,26 Stockholm
11 10 Julia Melihuen 36,00 Kolmården
12 17 Tindra Strömberg 36,48 Norrköping
13 16 Agnes Stjernfeldt 41,33 Stockholm
14 8 Edith Westman 41,34 Stockholm
15 6 Eyia Sassi 43,31 Stavsjö
16 2 Alicia Rydgren 46,23 Norrköping
17 1 Celine Rydgren 46,27 Norrköping

Pojkar upp till 10 år, 3 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 27 Anton Florestig 25,23 Norrköping
2 36 Jonathan Strömberg 25,30 Norrköping
3 33 Einar Leander 26,08
4 35 Max Alkin 26,29 Norrköping
5 31 Lukas Sassi 29,10 Stavsjö
6 38 Matheo Östrand 29,31 Finspång
7 26 Lucas Rydgren 30,57 Norrköping
8 37 Emil Delten 32,19 Norrköping
9 28 Hannes Lindfors 32,55 Norrköping
10 29 Måns Lindfors 33,15 Norrköping
11 30 Max Erici 35,36 Linköping
12 32 Felix Ane’r 45,02 Uppsala
13 34 Noa Alkin 45,30 Norrköping

Flickor 11-15 år, 3 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 54 Lisa Hjelm 18,20 Norrköping
2 51 Tindra Cederborg 22,22 Bränntorp
3 55 Maja Ginning 30,11 Linköping
4 56 Alva Sjöberg 31,38 Norrköping
5 57 Moa Sjöberg 31,38 Norrköping
6 58 Maja Lagnerud 32,00 Norrköping
7 53 Filippa Johansson 34,43 Stockholm
8 52 Ängla Åström 34,44 Stockholm
9 59 Emilia Delte’n ? Norrköping

Pojkar 11-15 år, 3 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 76 Rasmus Johansson 15,56 Ekerö
2 77 Pontus Johansson 21,08 Ekerö
3 78 Ludvig Stjärnfeldh 32,36 Stockholm

Damer 16 år och uppåt, 6 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 114 Johanna Pettersson 31,56 Norrköping
2 117 Jonna Kowalski 33,15 Norrköping
3 132 Jonna Frangert 33,18 Norrköping
4 130 Linda Sundström 33,24 Bränntorp
5 112 Maria Åström 33,45 Stockholm
6 110 Frida Asklund 34,33 Norrköping
7 101 Sofia Esbjörnsson 35,09 Stockholm
8 109 Annica Widen Gewers 35,56 Stockholm
9 138 Camilla Östrand 36,13 Finspång
10 115 Carrie-Anne Johansson 37,12 Norrköping
11 120 Maria Melihuen 37,35 Kolmården
12 102 Sofie Garbrielsson 39,34 Norrköping
13 105 Cicci Rydgren 39,35 Norrköping
14 113 Josefine Pettersson 44,15 Norrköping
15 139 Katrin Svensson 45,02 Bränntorp
16 111 Eva Sahlin 49,52 Stockholm
17 124 Yvonne Olsson 50,20 Norrköping
18 135 Cecilia Strömberg 52,11 Norrköping
19 116 Kristina Colle’n 52,45 Örebro
20 137 Mana Lövstedt 53,04 Söderköping
21 127 Ingela Cederberg 54,25 Stockholm
22 125 Agneta Petersson 1,02,50 Stockholm
23 126 Johanna Webel 1,05 Bränntorp
24 129 Madeleine Larsson Bränntorp

Herrar 16 år och uppåt, 6 km
Placering Nr Namn Tid Hemort
1 152 Daniel Erici 23,48 Linköping
2 165 Arvid Zackrisson 24,34 Norrköping
3 166 Pierre Larsson 24,46 Norrköping
4 157 Erik Rydgren 27,12 Norrköping
5 164 Mats Svahn 27,14 Åby
6 167 Rickard Svensson 28,20 Finspång
7 153 Dennis Johansson 29,00 Ekerö
8 186 Adrian Carlsson 30,05 Bränntorp
9 169 Fredrik Danielsson 30,27 Lidköping
10 172 Andreas Johansson 31,38 Norrköping
11 160 Oskar Karlsson 31,42 Norrköping
12 159 Erik Erici 31,47 Linköping
13 168 Henrik Erici 32,33 Linköping
14 158 Ulf Widen Gewers 32,40 Nacka
15 155 Niklas Blomkvist 33,00 Norrköping
16 170 Johan Gromer 33,50 Stockholm
17 161 Jimmy Asklund 35,45 Norrköping
18 174 Daniel Karlsson 36,08 Kolmården
19 179 Fredrik Hjelm 36,25 Norrköping
20 154 Mårten Hellberg 36,26 Norrköping
21 163 Joachim Åström 37,30 Stockholm
22 184 Dan Stjärnborg 44,23 Norrköping
23 183 Emil Stjärnborg 44,50 Linköping
24 190 Leif Gustavsson 48,15 Bränntorp
25 175 Mattias Ane’r 49,00 Uppsala
26 151 Sten Erici 55,27 Linköping
Blandade deltagare utom tävlan
Placering Nr Namn Tid Hemort
X 39 Kerstin Svensson Finspång
X 103 Bettan Rydgren Norrköping
X 104 Therese Rydgren Norrköping
X 106 Annika Rydgren Norrköping
X 118 Anna Johansson Stavsjö
X 119 Anneli Johansson Norrköping
X 121 Ulla Andersson Norrköping
X 122 Emelie Ane’r Uppsala
X 123 Birgitta Borg Linköping
X 128 Inger Olsson Bränntorp
X 131 Sara Sjöberg Norrköping
X 133 Annika Alkin Norrköping
X 134 Sofia Stjärnfeldt Stockholm
X 136 Caroline Delte’n Norrköping
X 140 Maria Lindfors Norrköping
X 141 Monica Wester Bränntorp
X 176 Tord Borg Linköping
X 177 Roger Andersson Bränntorp
X 178 Per Olsson Bränntorp
X 180 Fredrik Sjöberg Norrköping
X 181 Clearence Alkin Norrköping
X 182 Andreas Alkin Norrköping
X 185 Jan Andersson Norrköping
X 187 Morgan Strömberg Norrköping
X 188 Joakim Lövstedt Söderköping
X 189 Rald Ekendal Bränntorp
X 156 Pierre Driscoll Norrköping
X 171 Henrik Sassi Stavsjö